Öne Çıkanlar tarım vairo badem çeşidi eğitim mikado kayısı ığdır pamuğu

Bu haber kez okundu.

Portakalının dalında çürümemesi için üretici umudunu Rusya'ya bağladı
Yıllık 27 bin 500 ton portakal üretimi olan Antalya'nın Manavgat ilçesinde yetiştirici, ihraç için Rusya'nın kapılarını açılmasını bekliyor.
Manavgatlı portakal yetiştirici 2 yıldır ürettiği ürününü değerinde satamıyor. Geçen yıl dalında portakalı 20 kuruştan zor satan yetiştirici, 2015 yılına sayılı günler kala ürününe 30 ile 40 kuruştan alıcı bekliyor.
Manavgat Ziraat Odası(MZO) Başkanı Rasim Metin, odada yaptığı açıklamada, portakal üreticisinin, geçen yıl olduğu gibi bu sene de yetiştirirdiği ürününü satmada zorluk çektiğini söyledi.
Portakal üreticisinin, yetiştirdiği poratakalının para etmesinin Rusya'dan alım beklediğini belirten Başkan Metin, alım yapmadığı için Manavgat'ta üreticinin dalında 30 kuruşa alıcı beklediğini kaydetti.
Bölgede yaklaşık 13 bin dekar alanda yıllık 27 bin 500 ton portakal üretiminin olduğunu belirten Metin, bununda yıllık Türkiye'de üretilen 3 milyon 700 ton portakalın yüzde 8'ine tekabül ettiğini söyledi.
210 bin yatak kapasitesine sahip Manavgat'ın turizm potansiyeli kadar tarım ve narenciyede de güçlü olduğunu belirten Metin, portakal üreticisinin 2 yıldır yüzünün gülmediğini, bir an önce bahçede dalında bekleyen ürenin alıcı bulması için Rusya'nın portakal alımı için kapıların acilen açılmasını beklediklerinin altını çizdi. Metin, "Her ne kadar Kırım olayı nedeniyle Avrupa Birliği(AB) ülkeleri ürün alımında Rusya'ya amborga uygulasada dünyaca ünlü Moskova Meyve ve Sebze Hal Komisyonu'na bir şekilde ürün giriyor. Rusya ülkemizde portakal almıyor. Portakal ihtiyacını farklı ülkelerden karşılıyor. Rusya alım yapmadığı için Manavgatlı yetiştiricinin portakalı alıcı bekliyor. Umarız bu kapı bir an önce açılılır. " diye konuştu.
Manavgat Ziraat Odası(MZO) Başkan Yardımcısı Şadi Çetin, kendisininde narenciye yetiştiricisi olduğunu, bahçede ağaç başında 130 portakalın alıcıya bağlı toplanmayı beklediğini söyledi.
Rusya Türkiye'den portakal almadığı için üreticinin satım noktasında sıkıntı içinde olduğunun altını çizen Çetin, "Alıcılar, Rusya alım yapmadığı için portakal alıcıları alım noktasında cesaret gösteremiyor. Rusya, Antalya'nın portakalı almaya başlarsa sorun çözülür. Son yıllarda portakal üreticisini en fazla 60 kuruştan satabildi. " ifadesini kullandı.
2013 yılında ülke genelinde 3 milyon 700 bin ton portakal üretiminin gerçekleştiği, bunun 620 bin tonla yüzde 17'sinin Antalya'da yetiştirildiğini kaydetti.
Manavgat'ta geçen yıl 27 bin 500 ton portakal üretiminin gerçekleştiğini, bununda ülke genelinde üretilen portakalının yüzde 8'ne tekabül ettiğini ve bu sene üretimin 35 bin ton civarında olacağının tahmin edildiği belirtildi.
Portakal üretimine bağlı yıllık ilçe ekonomisine yaklaşık 14, 2 milyon lira ekonomik girdi sağlandığı ifade edildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi