Öne Çıkanlar fakıbaba chicago borsası ilaç zehirlenmesi salgın Gıda

Bu haber kez okundu.

Sağlıklı beslenme konusunda medyada yanlış bilgiler veriliyor
Yrd. Doç. Dr. Müge Yılmaz, sağlıklı beslenme ile ilgili olarak medyada yer alan bazı bilgilerin yanlış olduğu uyarısında bulundu.

Melikşah Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Merkezi tarafından Sosyal Girişimcilik ve Duyarlılık Projeleri dersi kapsamında 'Sağlıklı Beslenme' konulu konferans gerçekleştirildi. Melikşah Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Müge Yılmaz konuşmacı olarak katıldı. Sağlıklı beslenme konusunda kendisini dinlemeye gelen katılımcılara tavsiyelerde bulunan Yrd. Doç. Dr. Müge Yılmaz; Günümüzde sağlıklı beslenme konusunda eğitim almış ya da almamış birçok insanın, özellikle medyada sağlıklı beslenme konusunda bazen doğru, bazen ise hatalı bilgiler verdiğini ve toplumun bu yönde kafasının çok karıştığını belirtti.

Obeziteye neden olan en önemli nedenin gereğinden fazla beslenerek ve buna karşı daha az fiziksel aktivite yaparak normal vücut ağırlığımızı koruyamadığımızı söyleyen Yrd. Doç. Dr. Yılmaz, "Normal vücut ağırlığında kalabilmemiz için ise, besin alımımızla fiziksel aktivitemizin birbirine eşit olması gerekiyor. Bir restoranda gittiğimizde, buradaki öğrenci yemekhanesine gittiğimizde veya evimizde genel olarak enerji, yağ ve şeker içeriği yüksek besinlerden kaçınmamız gerekiyor. Geleneksel tatlılarımız olan yağlı ve şerbetli tatlılar ve yine Avrupa’dan mutfağımıza girmiş olan pastalar, yaş pastalar, yağ ve tuz içeriği çok yüksek olan cipsler ve patates kızartmalarından mümkün olduğunca uzak durmalıyız. Bunları hiç yememeliyiz demiyoruz, yemeliyiz ama bunları yemeyi alışkanlık haline getirmemeliyiz." şeklinde konuştu.

Konferans sonunda Yrd. Doç. Dr. Müge Yılmaz’a Melikşah Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Mat tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı