Öne Çıkanlar destekleme palmiye ağacı çiftçi fındık mehmet aydın

Bu haber kez okundu.

Sarıkaya’da 20 bin dekar tarım alanı doludan zarar gördü
Yozgat’ta son günlerde etkili olan dolu yağışı binlerce dönüm tarım alanına zarar verdi. Sarıkaya ilçesinde etkili olan dolu yaklaşık 20 bin dekar ekili tarım alanını tahrip etti.
İlçeye bağlı Akbenli Çiftliği Muhtarı Erdoğan Aksoy, yaklaşık 20 dakika fındık ve ceviz büyüklüğünde düşen dolunun özellikle buğday ve arpa ekili tarım alanlarına yüzde 100’e varan zarar verdiğini söyledi. Doludan ilçeye bağlı 15 köyün zarar gördüğünü anlatan Aksoy, "Hububat alanı olarak 15 bin dekar, pancar ve diğer ürünlerde 5 bin dkar olmak üzere yaklaşık 20 bin dekar ekili alanlar zarar gördü. Sigorta yı yaptırmadık. Çünkü pek çok köylü icarına yani kiralama yoluyla ekim yaptığı için mal sahibi değil bu yüzden sigorta yaptırma imkanı olmuyor köyümüzde ve diğer köylerde toplasan 3-5 kişi ancak çıkar. Bu kapsamda borç erteleme biz çiftçilere bir fayda sağlamaz. Çiftçinin geçen yıl yaptığı masraf gitti. Şimdi ürün olmadığı için hasat yapamayacak. Ekimde ise yine tohum gübre derdine düşecek nerden bulup nasıl ekecek. Devletimizin borç ertelemesiyle bizim bu sıkıntımız giderilmez. Yetkililerimizden bizlere yardım etmelerini istiyoruz." diye konuştu.
Diğer çiftçilerde benzer ifadeler kullanarak devletin borçları ertelemesinin kendilerine bir fayda sağlamayacağını belirterek, çözümün borcun silinmesi ve kendilerine tohum ve gübre desteği sağlanması gerektiğini ifade etti.
Sarıkaya Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör'de dolunun Yozgat ve ilçelerindeki binlerce dekar tarım alanlarına zarar verdiğini kaydetti. Güngör, "Çiftçilerimiz bu yıl ürünleirnin hasadını yapamaz duruma geldi. Ziraat bankası ve Tarım Kredi Kooperatifine olan borçlarının ertelenmesini değil tamamıyla affedilmesini istiyor. Bunun yanı sıra hasat ayı çitçimizin borçlarını ödeme ayı olarak bilinir. Ürün olmayınca hasat yapamayan çiftçilerimiz borçlarını neyle nasıl ödeyecek? sıkıntılı bir durum. Devlet yetkililerimizden çiftçilerimize tohum ve bazı desteklerde bulunmasını istiyoruz."ifadelerini kullandı.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı