Öne Çıkanlar tarım tarım ve orman bakanlığı yetiştiricilik kursu hayvancılık aa

Bu haber kez okundu.

Sarıveliler'de kiraz hasadı başladı
Türkiye'de en geç kiraz hasadı yapılan bölgelerinden birisi olan Karaman’ın Sarıveliler ilçesinde kiraz hasadı başladı.

Hasat edilen ürünlerin satışının yapıldığı Turcanlar Mahallesi Cumhuriyet Caddesi üzerindeki belediyeye ait kiraz alım merkezinde incelemelerde bulunan Sarıveliler Belediye Başkanı Hayri Samur, kiraz üreticileri ve alım yapan firmalarla bir süre sohbet edip, kiraz piyasası hakkında bilgi aldı. Sarıveliler'de üretilen kirazda kesinlikle kimyasal kalıntı bulunmadığını ifade eden Samur, "Albenisi ile cezbeden, tadı ve rehası ile tüketicinin beğenisini kazan kiraz yörede genellikle ihracata yönelik üretilir. Uzun saplı Napolyon diye tabir edilir. Ziraat-0900 çeşidi yaygın olarak yetiştirilen kirazların hasadı en erken temmuz ayı içerisinde olur. Bin 650 rakımlı ve oksijen kaynağı bölge bu ürün için idealdir." dedi.

Toros Dağları'nın zirvesinde yetişen kirazların tamamının yurt dışına ihraç edildiğini kaydeden Samur, "İlçemizde yaklaşık 13 yıl önce dikimine başlanan kiraz fidanlarının hızla gelişip çok kaliteli meyve vermesi ve bunun ciddi bir gelir kapısı olması, ilçedeki çiftçileri harekete geçirdi. Bol su kaynakları ve verimli toprakları bulunan Sarıveliler'de üreticiler tarlalarının büyük bölümünü kiraz bahçesine dönüştürdü. Belediye olarak ilçe dışında uygun bir alanda bir kiraz alım merkezi kurduk. Tüccar buraya geliyor, üretici ürününü getiriyor. Pazarlıklar yapılıyor. Bahçeler geziliyor. Çiftçi ürününü satıp, parasını alıyor. Bir bakıma kiraz borsası durumunda. Üreticilerimiz, ürünlerini çevre illerden gelen tüccarlara kalibresine göre kilosunu 4 -5 liradan satarak gelir elde etmektedir." diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı