Öne Çıkanlar tarım çiftlik bank çiftçi Üretici mustafa kemal paşa

Bu haber kez okundu.

Sebze meyve üreticileri savaş mağduru
Sebze meyve üreticileri savaş mağduru
Sebze meyve üreticileri savaş mağduru ORTADOĞU'DA esen savaş rüzgarları ve kaos Hataylı üreticileri zorda bıraktı. Kapanan kapılar nedeniyle ürettikleri sebze ve meyveyi çevre ülkelere ihraç edemeyen üreticiler, iç piyasada da tüketemiyor.

Üreticiler dalında kalan narenciyeyi, tarlalarda ekili bulunan maydanozu yok pahasına satacak yer anyor. Suudi Arabistan.

Suriye, Irak ve Ortadoğu ülkelerine yaş sebze ve meyve ihracatı yapan Hataylı üreticiler bu bölgelerde yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle ürünlerini satamıyor. Hükümetin kendilerine destek vermemesi halinde girdi maliyetleri nedeniyle zor bir yıl geçireceklerini söyleyen üreticiler, iç pazarın kısırlığından şikâyetçi.

Türkiye'de maydanoz üretiminin yüzde 40'ını elinde bulunduran Hatay'da üreticiler hasadına başlayacakları maydanozlan tüketecek alan arıyor. Romanya'dan Singapur'a ve hatta Ortadoğu ülkelerine önceki yıllarda maydanoz gönderen Samandağlı üreticiler bu bölgelerde yaşanan kaos nedeniyle dara düştü.

Kapanan gümrük kapılan ve artan maliyetler nedeniyle bu yıl herhangi bir kazanç elde etmek bir yana satışlarla sadece maliyetlerini karşılamak isteyen üreticiler destek bekliyor. 75 dönümlük araziye maydanoz ekimi gerçekleştiren Ahmet Çelik (45), içerisinde 14 demet bulunan bir bağ maydanozun bu yıl tarladan çıkış fiyatının ' 0,75 kuruş olduğunu söyledi.

Çelik, organik olarak yetişen j maydanozları önce: yıllarda özellikle Irak, Suudi Arabistan ve Suriye'ye gönderdiklerini ancak yaşanan savaş ortamı nedeniyle bu yıl bu satışı gerçekleştiremediklerini söyledi.

Yılda sadece 4 hasat gerçekleştirdiklerini anlatan maydanoz üreticisi Çelik, kapanan sınır kapıları nedeniyle ürünlerin iç piyasada kalmasından şikayet etti. Maydanoz, narenciye, patlıcan, domates gibi ürünlerin iç piyasanın tüketebileceğinin üzerinde ekimin gerçekleştiğini anlatan Çelik şöyle konuştu: "Türkiye bu kadar ekilen sebze ve meyveyi tüketemez ki.

Geçen yıl Irak'a olan ihracatımız süperdi. Ama bu yıl daha olmadı.

Narenciye, patlıcan ve domates içinde geçerli. İlacımız pahalı, yevmiyeler yüksek.
Kaynak:  gazetea24.com/yerel-basin-haber/_12607292.html

Tarımsal Haber - www.tarimsalhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı