Öne Çıkanlar gtb çit mazı fidanı dikimi oya ağacı fidanı manisa kırsal kalkınma yatırımları

Bu haber kez okundu.

Sıcaklar, Yamula patlıcanında verimi arttırdı
Kayseri’nin Yemliha Mahallesi’nde yetiştirilen coğrafi işarete sahip Yamula patlıcanında üreticiler yaşanan kuraklığa rağmen verimden memnun. Yemliha Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı İbrahim Ulusoy, sıcak havanın patlıcan verimini yükselttiğini söyledi. Çarşıda ‘Yamula’ ismiyle başka patlıcanların satıldığına da dikkat çeken Ulusoy, tüketicileri dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Ulusoy, "Yamula patlıcanı, mor rengi, beyaz çizgileri, çekirdeksiz ve kendine has aromasıyla Kayseri’nin Yemliha bölgesine has bir üründür. Son yerel seçimlerde mahalle olan ve yaklaşık 5 bin nüfusa sahip Yemliha’da 250 civarında çiftçi Yamula patlıcanı yetiştiriyor. Çiftçi bu sene ilk ürününü 1 liradan sattı. Şu anda ise 60 kuruşa geriledi. Fiyatın düşmesinde verimin yüksek olması etkili oldu. Üretici yine de durumdan memnun. Çünkü bölgede ayçiçek, şeker pancarı ve tahıl üretimi de yapılıyor ancak en karlı olanı patlıcan üretimi. Senelik üretimin büyük çoğunluğu Kayseri içinde tüketiliyor. Halkın geneli yemeklerde Yamula patlıcanını tercih ediyor. Özellikle gurbetçiler, kurutarak ya da şoklayarak Avrupa’nın değişik ülkelerine götürüyorlar. Yemliha Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı İbrahim Ulusoy’a göre gurbetçiler Kayseri’deyken patlıcan yok satıyor. Coğrafi işarete sahip Yamula patlıcanın mart ayının sonlarında toprağa ekildiğini belirten Ulusoy, temmuz ayının sonlarında ise hasat başladığını söyledi. Patlıcanın 100 günlük zorlu bir bakım süreci sonunda meyve vermeye başladığını anlatan Ulusoy, bu sene patlıcan veriminin çok yüksek olduğunu kaydetti. Ulusoy, “Patlıcan sıcak havayı seven bir sebze. Bundan dolayı da bu sene verim önceki yıllara göre çok iyi. Sulama, ilaçlama ve vitamin gübreleri takviyeleri kaliteye olumlu yansıdı.” dedi.

Yamula patlıcanının özellikleri hakkında da bilgi veren Ulusoy şunları söyledi: “Bu patlıcanın belirgin özelliği mor ve beyaz çizgili olmasıdır. 12-13 santim uzunluğunda ve yumurta şeklindedir. Çekirdek olur fakat oluşmaz. Bölge Kızılırmak havzasında olması ve buraya has ikliminden dolayı yamula patlıcanındaki lezzet başka patlıcanlarda yoktur. 50’ye yakın yemek çeşidi yapılır.”

‘YAMULA’ İSMİYLE BAŞKA PATLICAN SATILIYOR

Pazarda, manavda ve bazı marketlerde ‘Yamula’ diye başka patlıcanların satıldığını anlatan Ulusoy, vatandaşların kandırıldığını söyledi. Bunlarla mücadele ettiklerini belirten Ulusoy, “En büyük problemimiz bu insanlarla mücadele etmek. Pazarda, manavda ‘Yamula patlıcanı’ yazarak başka patlıcanı satıyorlar. Bunlara müdahale etme şansımız çok az oluyor. Sonuçta biz pazarda bekleyemiyoruz. Vatandaşın bilinçlenmesi için üretim sezonunda baskılı çuval ve kolilerle patlıcanı pazara indiriyoruz. Bilinçli tüketiciler bunu soruyor” diye konuştu.

Ziraat Mühendisi Mevlüt Cantürk de, Türk Patent Enstitüsü’nün, Yamula patlıcanına patent verirken bölgenin Kızılırmak havzasında olması, topraktaki minareller, bitki deseni ve iklim gibi 32 farklı özelliği değerlendirdiğini söyledi. Yamula patlıcanının tohumdan ekim yapıldığına dikkat çeken Cantür, “Yani şaşırma (fidenin toprağa ekilmesi) yapılmayarak bitkiye stres dönemi yaşatılmıyor. Bu da lezzet ve verime yansıyor.” şeklinde konuştu.

Üretici Ayşe – İsmail Çoban çifti de, patlıcan yetiştirmenin zahmetli olduğunu söylediler. Çekirdekten yetiştirdikleri patlıcanların çocuk gibi bakım istediğini belirten Çoban çifti, “Ekeriz, seyreltiriz, otunu alırız, sürekli sularız ve zararlı böceklere karşı ilaçlama yaparız. Özellikle sıcak altında çalışmak çok zor. İlk hasat verimli olursa işte o zaman yüzümüz güler. Kuraklığa rağmen bu sene verim çok güzel.” diye kaydetti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,