Öne Çıkanlar Adilcevaz paulownia mazı tohumu çimlendirme tarım Ergene havzası

Bu haber kez okundu.

Spor Vadisi'ndeki 15 bin fidan damlama sistemi ile sulanacak
Vali Abdulkadir Yazıcı, Yozgat’ın sosyal yaşamına önemli katkılar sunacak Spor Vadisi’ndeki 15 bin fidan için damlama sulama sistemi kurduklarını söyledi.

Vali Yazıcı, Spor Vadisi'ndeki fidanlık alanı gezerek fidanların dibindeki otları eliyle temizledi. Yozgatlıların zamanlarını en güzel şekilde değerlendirecekleri vadi üzerinde çalışmaların sürdüğünü belirten Yazıcı, "Spor Vadisi'nin 3. etap çalışmaları kapsamında yaklaşık 100 bin fidan diktik. Bunlardan 15 bini Karaçam, Sarıçam, Mavi ladin, Huş, Ihlamur, Söğüt, Sedir, Dağ akçaağacıKatalpa, Akçağaç, Batı ladini, Atkestanesi ve diğer türlerden boylu ve büyük fidanlardan oluşuyor. Bu ağaçlarımız için vadiye sulama sistemimizi kurduk. 200 tonluk su depomuz faaliyete geçti, ağaçlarımız sulanıyor. Göletten aldığımız suyu 200 tonluk su deposuna iletmek için ayrıca 30 tonluk terfi binasını da yaptık. Damlama sulama ile 15 bin adet. 1,5-2 metre boyundaki ağaçlarımızı sulamaya başladık. Spor Vadisi’nde Bir kaç seneye kalmaz gözle görülür bir yeşillik ortaya çıkacaktır." dedi.

Spor Vadisi’ndeki gölette de çalışmaların sürdüğünü vurgulayan Yazıcı, "Kuraklığa rağmen şu an göletin 7 metre derinliği bulunuyor. Yaklaşık 4 metre de ortalama derinliği var. Gölette tekne ya da kayık gibi araçların yer almasını düşünüyoruz. Bu kapsamda Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’müzü n teknesi ile gölette gezinti yaptık." diye konuştu.

Vali Yazıcı, Spor Vadisi’nde birçok sportif ve sosyal etkinliğin yapılabileceğini ifade ederek şöyle konuştu: "Yüzme Havuzu’ndan Gençlik Merkezi’ne, Sporcu Fabrikası binasından, 400 metre atletizm pistine kadar birçok ayrıntının yer aldığı vadide, basketbol, voleybol sahası, futbol sahası, tenis kortu, uzun atlama sahası, pinpon sahası, tırmanış duvarı, kay kay pisti, gazebolar, seyir terası, uçurtma tepeleri 735 kişilk açık amfi tiyatro, fitness alanı, çocuk oyun alanları , yürüyüş yolları, sosyal alanları yer alacak."

İki yıldır üzerinde çalışılan Spor Vadisi’nin önemli bir dönüm noktasına gelindiğini vurgulayan Yazıcı, 3 etaptan oluşacak vadinin 1. etap çalışmalarının devam ettiğini kaydetti. Vadinin kentin sosyal hayatı hareketlendirmenin yanı sıra gerek yurt içinde gerek yurt dışından gelen Yozgatlılar’a da önemli katkılar sunacağını vurgulayan Yazıcı, şunları söyledi: "Hemşehrilerimizi Yozgat içerisinde daha fazla tutabilme, tatillerini burada geçirmelerini sağlamak istiyoruz. Ayrıca Yozgat içindeki gençlerimizin sosyal hayatlarını canlandırma noktasında da Spor Vadisi önemli bir açığı kapatacak. Kentimizde sosyal alanların yetersizliğinin tespiti ile bu yola çıktık. Nohutlu Göleti ve çevresinin değerlendirmek istedik. Bin 700 dönüm bir alanın boş durduğunu ve bunu da hemşerilerimizin hizmetine sunmak istedik."

Spor Vadisi’nin Yozgat’a kazandırılmasında TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın büyük katkıları olduğunu ifade eden Vali Yazıcı, 3 etaptan oluşan vadinin 1. etabının ihalesinin yapıldığını kaydetti. Yazıcı, "Bu etapta yüzme havuzu, gençlik merkezi, sporcu fabrikası binası, 400 metre atletizm pisti, 3 adet basketbol voleybol sahası, 3 adet pota sahası, 2 adet mini futbol sahası, 2 adet tenis kortu, uzun atlama sahası, pinpon sahası, tırmanış duvarı, kaykay pisti, gazebolar, seyir terası, uçurtma tepeleri 735 kişilk açık amfi tiyatro, fitness alanı, çocuk oyun alanları , yürüyüş yolları, sosyal alanlar yer alıyor. bugün sözleşmesini imzalayacağımız ihalenin bedeli 8,5 milyon lira ancak il tipi gençlik merkezi de yine 5 milyondan fazla bir rakam oluşturuyor. Hepsini topladığımızda şu anda 25 milyon liralık bir yatarım bu sahaya yapılacak." şeklinde bilgi verdi.

Çalışmalara belediye ile başladıklarını anımsatan Yazıcı, "Valilik ve İl Özel İdaresinin yapacağı çalışmalardan sonra asıl görevin belediyenin olacak." dedi. Vali Yazıcı, vadinin ikinci etabında ise dağ kızağı, macera parkı, bungalov evleri ve bağlı sosyal tesis binası, gezi treni ve tünel, iskeleler ve kayık üniteleri, bisiklet evi ve yolları, kuş gözlem ve seyir kuleleri, hobi bahçeleri, gölet düzenlemesi ve piknik alanları, fitness alanı, çocuk oyun alanları, yürüyüş yolları, köprülerin yer alacağını ifade etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı