Öne Çıkanlar trakya eğitim özel sektör teşvikleri tarım ayçiçeği

Bu haber kez okundu.

Tango mandalina, çiftçinin yeni gözdesi
Çekirdeksiz, dayanıklı ve lezzetiyle dikkat çeken patentli narenciye çeşidi Tango Mandalina, Adana’da çiftçilere tanıtıldı.

Tango mandalinanın, geç hasat edilmesi, ekim alanlarının sınırlı tutulması ve dünya genelinde talep görmesi nedeniyle de “dalda kalmama garantisi” taşıdığı, bu yüzden narenciye üreticisinin gözdesi olacağı belirtildi.
Tango mandalinanın tanıtımı için Adana Çiftçiler Birliği’nce Sheraton Otel’de bir toplantı düzenlendi. Toplantıda, İspanyol Eurosemillas şirketinin uluslararası narenciye programı başkanı Jose Pellicer (Pepe) ve California Botanik ve Bitki Bilimleri Üniversitesi’nden Timothy Williams, Tango mandalina ile ilgili bilgiler aktardı.

Tango mandalinanın çekirdeksiz olduğunu ve çok çekirdekli çeşitlerin yanında dikimi yapıldığında bile çekirdeklenmediğini dile getiren Timothy Williams, “Tango mandalina yanına en çekirdekli mandalina olan W.Murcott ile birlikte dikilse bile hiçbir çekirdeklenme olmuyor. En fazla 2 meyvede toplam bir çekirdek tespit edilmiştir ki, bu durum uluslararası literatürde ‘çekirdeksiz’ sınıfına girmektedir. Yeni meyve çeşitleri üretiyoruz, çapraz döllenmenin olduğu bahçelerde DaisySL adlı ürünü geliştiriyoruz ve onda da çok verimli sonuçlar elde ettik. Bu üründe de yine çekirdek yok. Zaten piyasa da bunu istiyor.” dedi.

120 KİLO MEYVE VERİYOR
Williams “Tango, ağırlığı 90 gram ve büyümesi çok hızlı olan bir mandalina çeşidi. 7 yaşına kadar budamayı bırakmazsanız ağaç başına 120 kg meyve verebiliyor. Bunu dönüme vurduğunuzda 5.5 ton mandalina yapıyor. Bu da çok ciddi bir rakam. Tango mandalinasının ağacı yaşlansa bile genetik özelliklerini kaybetmez.” şeklinde konuştu.

Kabuğunun kolay soyulması, ağızda posa bırakmaması, lezzetli ve çekirdeksiz oluşunun yanı sıra patent garantisinde bulunması Tango mandalina çeşidinin en önemli özelliklerini oluşturuyor. Patentli oluşu nedeniyle ekim alanları denetlenebilen ve patentsiz ekimlerine izin verilmeyen Tango mandalina, böylece çiftçiye “Ya ürünüm dalda kalırsa?” endişesi yaşatmıyor. Belli bir fiyattan mahsulünü satma garantisi sağlıyor. Tango mandalina, ocak ayından sonra olgunlaşması nedeniyle de diğer mandalina çeşitlerine göre bir üstünlük sağlıyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi