Öne Çıkanlar çiftçi Üretici tarım mustafa kemal paşa new york borsası

Bu haber kez okundu.

Tarım işçilerinin çocuklarına Şehzadeler Şehri tanıtılıyor
Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki memleketlerinden koparak ailece Amasya’ya gelen tarım işçilerinin çocuklarına, tarihi kentin tanıtımı yapılıyor.

Ekmek parası için Amasya’ya gelerek neredeyse yılın yarısını tarlalarda aileleri ile birlikte geçiren çocuklara ecdat yadigarları anlatılıyor.
'Amasya Küçük Misafirlerini Ağırlıyor' projesi kapsamında gerçekleştirilen bu uygulama ile 6-12 yaş grubu işçi çocukları bu sayede ömür boyu hafızalardan silinmeyecek güzel dakikalar yaşıyor. İşçi çocukları ile yemekte buluşan Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin, “İşçi ailelerimizde çok sayıda çocuk bulunmakta. Bu çocuklar sadece tarladan tarlaya koşan çocuklar değil, geldikleri illerde eğitim, sosyal ve kültürel bir takım ihtiyaçlarının karşılandığı bir ortamda yaşamalarını istiyoruz." dedi.

Yaklaşık 7 yıldır Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden tarım işçisi geldiğini kaydeden Vali Çomaktekin, "Rızkını alın teriyle karşılamaya çalışan çok sayıda tarım işçisi ailemiz mevcut. Amasya’mız önemli bir tarım ili olması dolayısıyla çok verimli ovalarımız var. Çeşitli tarım ürünlerin yetiştirildiği Amasya’da emek ihtiyacının tam olarak karşılanamadığı için, işçi aileler yaklaşık 6-7 ay kalacak şekilde ilimize gelip, ülkemizin tarım ekonomisine de önemli katkılar sağlayacak şekilde güzel çalışmalar yürütüyorlar. Amasya halkı da bu aileleri güzel bir şekilde misafir ediyor. Bize bağlı bütün kurum ve kuruluşlarımızla beraber ailelerimizin hayat standartlarını daha da iyileştirmek istiyoruz. Ailelerimizin temel insani ihtiyaçları en iyi şekilde karşılansın istiyoruz." diye konuştu.

Tarım işçisi ailelerde çok sayıda çocuk bulunduğunu aktaran Vali Çomaktekin, "Bu çocuklar sadece tarladan tarlaya koşan çocuklar değil, geldikleri illerde eğitim, sosyal ve kültürel bir takım ihtiyaçlarının karşılandığı bir ortamda yaşamalarını istiyoruz. Bu sebeple çocuklarımızı tarladan aldık ve Amasya’nın güzelliklerini teneffüs etmeye başladılar. Amasya’nın tarihi mekanlarını görüp ecdatları ile övündüler. Çünkü bizler aynı tarihe, aynı kadere, aynı milli ve manevi değerlere sahip insanlarız. Millet olma budur. Millet şuurunu da yakalama budur. Bu projemizi çok kapsamlı bir şekilde geliştirecek ve ilimize gelen misafirlerimizi en iyi şartlarda misafir edip tarımsal faaliyetlerde de onları daha verimli bir duruma getireceğiz." ifadelerini kullandı.

Çocuklar verilen yemek ve hediyelerin ardından yarım kalan geziye devam etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı