Öne Çıkanlar meyve ağacı budama teknoloji jakaranda fidanı aa çit mazı fidanı dikimi

Bu haber kez okundu.

Tarımda eylem ve strateji planı
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından ortaklaşa yürütülen, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın (DOĞAKA) tarafından desteklenen 2014-2018 yılları Osmaniye İli Tarım Stratejisi ve Eylem Planı (OTSEP) kitap haline getirildi. 2 bin adet basımı gerçekleştirilen kitabın ilgili tüm kurumlara dağıtımı yapılacak.

Osmaniye il olduktan sonra tarımla ilgili planlama yapılmadığını belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Sağlam, "Bir yıllık hazırlık sürecinden sonra kitabı tamamlayıp çıkarttık. Plansız yapılan tarım elbette ki bazı yerleri eksik kalıyor. Bu tarım için geçerli değildir, her ne iş yaparsak yapalım plansız olduğu zaman neydi nereye gelindi, sonuç nedir bilinmiyor. Bizim plan çıkartmamızın sebebi potansiyelimizi belirlemek bu potansiyeli nasıl bir ürün desenine yönelik, planlama yapılması gerektiği görmektir. Planı hazırlamak tarımından rantabl verimi almak için diğer kurumlar işbirliği içinde çalışmak gerekir. Tarım sadece tarım müdürlüğünün işi değildir, ilgili kurumlar bunun içerisinde olacaklar, bu kitap içerisinde belirlendi. Çıkartılan plana göre kim eylemleri, hangi kurum birlikte yaptı, ne kadarı yapıldı bunun değerlendirmesi yapılacak. Sayın valimiz Dr. Mehmet Oduncu başkanlığında inşallah değerlendirme toplantımızın ilkini gerçekleştireceğiz. Bu kitabın içerisinde neler var, hangi kurum neler yapacak, neye göre yapacak bu konuların değerlendirmesi yapılacak. Ama planın mutlaka uygulanması gerektiğini ve Osmaniye tarımı için hayırlı olacağını düşünüyorum. Her yıl bu kitaptakilerin hangisinin yapıldığı hangisinin yapılmadığı neden yapılmadığı konuları değerlendirilecek." dedi.

Müdür Sağlam, "Kitap 2 bin adet basıldı. Tüm İl Müdürlüklerine, Milletvekillerine, Bakanlığımız Bürokratlarına, Ajanslara, Sivil Toplum Kuruluşlarına ve Kurumların tamamına, çiftçilerimizin ve teknik elemanların tamamına dağıtımı yapılacak. Kitabın içeriği özetle, tarımla ilgili kim neyi nerede yapacak. Meyvecilik olsun, tarla tarımı, hayvancılık, diğer su ürünleri kanatlılar gibi konularda hangi kurum ne yapacak bunun hepsinin planlamasının yapıldığı bir kitap. İleri ki günlerde Sayın Valimiz Oduncu’da yine kitapla ilgili ayrıntılı bir basın bilgilendirme toplantısı yapacaktır." diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı