Öne Çıkanlar eğitim can erik abelya ağacı fidanı vairo badem çeşidi hayvancılık

Bu haber kez okundu.

TKDK Manisa İl Koordinatörlüğü'nden çiftçiye traktör desteği
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Manisa İl Koordinatörü Ahmet Işık, 11. çağrı döneminde ihtiyaç sahibi her faydalanıcının, proje karşılığında işletmesine yüzde 50 hibeli traktör alabileceğini bildirdi. Işık, Manisa’da hazırlanan proje sayısının her geçen gün arttığını ancak niteliklerinin daha çok kültürteknik olduğunu ifade etti. Bunlar diğer proje sınıflarına göre daha ağır ve bütçe kaleminin yüksek olması sebebiyle bütün çiftçi ve hedef gruplarına istenen ölçüde fayda sağlayamamasına rağmen çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi kapsamında ele alınacak projelerin, daha küçük bütçeye sahip hedef gruplar için hazırlanıp karşılığında hibe alınmasının sağlanacağını kaydetti. Hattâ ihtiyaç duyulan her tarım işletmesinin olmazsa olmaz demirbaşı konumundaki traktör ve makine ekipman kapsamında bu tedbir kaleminde TKDK’den talep edilebileceğini söyledi. İl Koordinatörü Işık, AB standartlarını sağlayabilmiş olmak kaydıyla 101 (et ve süt üreten işletmeler) tedbirinden makine ekipman veya traktör talebinde bulunmak söz konusuyken 302-1 (çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi) tedbirinde doğrudan makine ekipman ve traktör için hibe talebinde bulunmanın söz konusu olduğunu belirtti.

Ahmet Işık, çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi tedbirinin arıcılık ve bal üretimi, süs bitkisi yetiştiriciliği, tıbbı ve aromatik özelliği olan bitkilerin ekilmesi ya da toplanmasını takiben işlenmesi ve pazarlanması olmak üzere üç faaliyet alanını içerdiğini söyledi. Bahse konu faaliyet alanlarının kültürteknik projeleri kadar kapsamlı, ağır ve emek yoğun çalışma istememesinin, ilgili çiftlik faaliyetleriyle ilgilenen hedef kitlenin dikkatine sunulması gerektiğini kaydetti. TKDK 101 tedbirlerinde bütçe kalemleri 15 bin Euro’dan 1 milyon Euro’ya kadarken 302-1 tedbirinde 5 bin Euro’dan 250 bin Euro’ya kadar uygun harcamaların yüzde 50’sinin hibe olarak faydalanıcıya sunulduğunu belirten Işık, “İkinci üzerinde durulan tedbir konusu ise hasat sonrası yaş meyve ve sebzelerin kayıplarının minimum seviye düşürülmesi için düşünülmüş olan 103-3 (yaş meyve ve sebzelerin işlenmesi) tedbiridir. Potansiyelleriyle görüşülen kültürteknik projelerine alternatif diğer tedbir durumunda olan yaş meyve sebzelerin işlenmesi tedbirinde, 1 milyon 250 bin Euro’ ya kadar uygun harcamaların yüzde 50’si TKDK tarafından hibelendirilmektedir.” dedi.

10 üst başlıkta proje kabul eden TKDK'nin, yüksek bütçe kalemli projelerinin yanında daha az zahmetle bütün çiftçi ve hedef gruplarına kolaylıkla proje yapma imkanı sağlayan çiftlik faaliyetlerini çeşitlendirme tedbirinden de proje hazırlığı yapılabileceğini söyleyen Işık, ihtiyaç sahibi her faydalanıcının, proje karşılığında işletmesine yüzde 50 hibeli bir traktör alabileceğini vurguladı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,