Öne Çıkanlar destekleme palmiye ağacı çiftçi fındık mehmet aydın

Bu haber kez okundu.

Vezirköprü'de domates yetiştiriciliği kursuna katılanlara sertifika verildi
Samsun’un Vezirköprü ilçesi Gömlekhisar köyünde domates yetiştiriciliği kursu alan kursiyerler için sertifika töreni yapıldı.

Törende konuşma yapan Halk Eğitim Müdürü Eyüp Kumaş, kendilerine gelen her türlü kurs teklifini değerlendirerek, vatandaşa kurs vermeye ve üretime sevk etmeye gayret ettiklerini belirtti. Daha sonra söz alan 16 kursiyer, sahneye çıkarak teker teker ne öğrendiklerini anlattı. Kursiyerler, daha önce doğru bildikleri şeylerin yanlış olduğunu, bu kursta toprak analizinin ne kadar önemli olduğunu anladıklarını, hayvan gübresi yapmayı, ürünleri yabancı otlardan nasıl koruyacaklarını, nasıl budama yapacaklarını öğrendiklerini söylediler.

Geniş arazilere rağmen, gençlerin köyleri terk edip büyük şehirlerde inşaat işçisi olarak çalıştıkları için yapılan kurslara sadece 16 bayan kursiyerin katıldığını söyleyen kursiyerler, "Bölgemizde bir salça fabrikası açılsa gençlerimiz büyükşehirlere çalışmak için gitmek zorunda kalmazdı." diye konuştu. Ürün çeşitliliğinin artmasının önemine de vurgu yapan kursiyerler, devletten, bu konuda kendilerine yardımcı olmasını istedi. Kursiyerler, ayrıca ilçeye, ürün çeşitliliğinin artması için bir soğuk hava deposu kurulması gerektiğine dikkat çekti.

Programda bir konuşma yapan Vezirköprü Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı ise “Devlet olarak yapmış olduğumuz kurslara genelde hep bayanlar katılıyor, bizim asıl istediğimiz, beylerin de bu kurslara iştirak etmesi, bakıyorsunuz her işi bayanlar yapıyor, çocuklara bayanlar bakıyor, ev işlerini bayanlar yapıyor, tarlada da onlar çalışıyor, bakıyorsunuz böyle bir kurs veriyorsunuz, burada da kursa sadece bayanlar iştirak ediyor, açık söyleyeyim eğer bayanlar olmasa hepimizin hali harap. Tarımın artık teknolojiye kaydırılması gerekir. Maalesef tarımı anadan babadan gördüğümüz şekliyle yapıyoruz ve yanlışlarımızı nesilden nesile aktarıyoruz, bizim tarımı hem birim maliyeti artıracak şekilde hem de ürettiğimiz ürünün kalitesini yeniden gözden geçirecek şekliyle yeniden ele almamız gerekir." diye konuştu. Program sonunda kursiyerlere sertifikaları takdim edildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı