Öne Çıkanlar manisa fındık mehmet aydın destekleme sel madurları

Bu haber kez okundu.

Yaprak analizleri verimi artıracak
Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Yahyalı ilçesinde kurulan tarımla ilgili laboratuvarın çiftçilere önemli desteği olacağını söyledi. Vali Düzgün, üretimde verim ve kalite düşüklüğü konusunda günümüzde önemli sorunların yaşanabildiğine işaret ederek "Bilinçsiz gübreleme ve sulama toprağın temel yapısını olumsuz etkiliyor. Laboratuvar gübre ve su kullanımı konusunda üreticilere ışık tutacak. Yaprağa dayalı analizlerin de verimi artıracaktır." dedi.

    Vali Orhan Düzgün, özellikle elma üretimiyle adından söz ettiren Yahyalı ilçesine, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından son teknoloji ürünleriyle donatılmış modern bir laboratuvarın kazandırıldığını söyledi.

    Orhan Düzgün, yapımı tamamlanarak ilçe ve bölge halkına hizmet vermeye başlayan laboratuvarda incelemelerde bulundu. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından projelendirilen ve ORAN tarafından 'Tarımla Gelen Kalkınma Mali Destek Programı' kapsamında desteklenen yaklaşık 450 bin TL değerindeki Yaprak, Toprak ve Su Analiz Laboratuvarı'nda proje hakkında bilgi alan Vali Düzgün, son teknoloji ürünleriyle donatılan laboratuvar sayesinde sadece Yahyalı ilçesinin değil çevre il ve ilçelerdeki üreticilerin ürün verimlerinde önemli bir artış yaşanacağına dikkati çekti.

    Üretimde verim ve kalite düşüklüğü konusunda günümüzde önemli sorunların yaşanabildiğine işaret ederek bilinçsiz gübreleme ve sulamanın toprağın temel yapısını olumsuz etkilediğini ifade eden Vali Düzgün, laboratuvarın gübre ve su kullanımı konusunda üreticilere ışık tutacağını, yaprağa dayalı analizlerin de verimi artıracağını belirtti.

    Vali Düzgün, bölgenin özellikle elma olmak üzere meyvecilik konusunda iddialı olduğunu ve Türkiye ihtiyacının yüzde 5’ini karşılayan elma rekoltesi ile önemli bir üretim merkezi olduğunu dile getirerek şunları söyledi: "Meyvecilikte kullanılan doğru gübre verimdeki kaliteyi doğrudan etkiliyor. Bu yüzden toprak analizinin tek başına yeterli olmuyor. Bunun yanında yaprak ve su analizinin de yapılarak en doğru gübre kullanımı sağlanacaktır."

    Üreticilere seslenerek laboratuvardan yararlanmalarını ve laboratuvar bünyesinde görev yapan ziraat mühendislerinden teknik destek almalarını isteyen Vali Düzgün, laboratuvarın hayırlı olmasını dileyerek emeği geçenlere teşekkür etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı