Öne Çıkanlar tarım tarım ve orman bakanlığı yetiştiricilik kursu hayvancılık fakıbaba

Bu haber kez okundu.

Yaylada hazırlanan tarhanalar bez keselere dolduruluyor
Yaylada yapılan tarhanalar kurutulduktan sonra bez keselere girmeye başladı. Antalyalılar, yazın tarhanalarını yayla ilçeler Elmalı, Korkuteli, İbradı, Akseki ve Gündoğmuş'ta yapıyor. Okulların açılmasın sayılı günler kala yazlıkçılar yaylalarda kuruttukları tarhanayı bez torbaya koyuyor. Antalya'da yaşayan Şerife Kosbatur, ailecek 40 yıldır sofralarında sabah kahvaltısında tarhana çorbasını eksik etmediğini söylüyor. Kış hazırlığını ve tarhanasını Antalya'nın yaylası Korkuteli'nde yaptığını belirten Kosbatur, kuruttuğu tarhanaları keselere koyarak kışın ailecek içtiklerini söyledi. El yapımı tarhananın yerini hazır fabrika yapımı çorbaların tutmadığını belirten Kosbatur, "Yaylada hazırlanan çorbanın tadı başka oluyor. Korkuteli yazı serin olduğu için tarhana yapması için elverişli. Suyu ve havası da tadına farklı bir tat katıyor. " dedi.

Her yıl tarhanasını yazın Korkuteli'nde hazırladığını belirten Esma Gülbahar, yaptığı tarhanayı keselere eşit bir şekilde doldurarak çocuklarına Antalya'ya götürdüğünü söyledi. 28 yıldır Antalya'da oturduğunu ve 19 yıldır da Elmalı'ya yazlamaya çıktığını belirten Elif Taştekin, her yıl yaz bitiminde Antalya'ya dönmeden önce sebze kurutması, bulgur ve tarhanasını hazır hale getirdiğini söyledi. Elmalı'da yapılan tarhananın tadını başka olduğunu belirten Taştekin, sabah kahvaltısında ailecek tarhana içmeyi gelenek haline getirdiklerini kaydetti.

Manavgatlı Gülsüm Feza Şekerci'de ailecek çocuklarıyla sabah kahvaltısında tarhana çorbası içtiklerini söyledi. Şekerci, sabah kahvaltısında içtikleri tarhanayı Korkuteli'nden getirttiklerini ifade etti. Yazın sıcak havada bunaldıkları için Antalya'da Korkuteli'ye göçtüklerini belirten Hafize Güllü, 4 ay süresince kışın içecekleri tarhanayı okullar açılmadan hazır hale getirerek keselere yerleştirdiklerini söyledi. Ev yapımı tarhananın kilosunun Korkuteli, Elmalı, İbradı, Gündoğmuş ve Akseki'de 15 ile 20 lira arasında alıcı bulduğu belirtildi. 5 ilçede yaz aylarında 4 tona yakın el yapımı tarhana yapıldığı ifade edildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı