Öne Çıkanlar meyve ağacı budama jakaranda fidanı kefir çit mazı fidanı dikimi teknoloji

Bu haber kez okundu.

Yeni çay tarım alanları kurulması için harekete geçildi
Rize Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, Türkiye'de çay tüketiminin her geçen gün arttığını söyledi. Erdoğan, gelecekte tüketimi karşılamayacağı öngörülen kuru çay üretimini artırmak amacıyla 300 metre ve üstünde kalan bölgelerde yeni çay tarım alanları açılması için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na başvuruda bulunduklarını açıkladı.

Çay sektöründe 2014 yılının değerlendirmesini yapan Erdoğan, "Kaliteli, Bereketli, üretici ve sanayicinin emeğinin karşılığını aldığı ve herkesin memnun kaldığı bir yıl oldu. Ayrıca bu sene üretime başladığımız beyaz çay sektöre yeni bir ivme kazandırdı. Beyaz çayla çay sektörü canlanma yaşadı. Üretimin çeşitlenmesi hem sektöre hem de üreticiye ayrı kazanç sağladı. Beyaz çayla yükselişe geçen çay sektörü için 2015 yılının altın yıl olacağını düşünüyorum." dedi.

2014 yılında 1 milyon 260 bin ton yaş çay işlendiğini ve 245 bin ton kuru çay elde edildiğini kaydeden Mehmet Erdoğan, "Bu üretimin yüzde 52'sini Çaykur, yüzde 48'ini de özel sektör gerçekleştirdi. Özel sektörde üretimin yüzde 49'u büyük, yüzde 39'u orta ve yüzde 12'si de küçük ölçekli fabrikalarda yapılıyor." ifadelerini kullandı.

Ülkede çay tüketiminin her geçen gün arttığını ve bu artışın devam etmesi halinde üretilen kuru çayın ülke tüketimini karşılamayacağının öngörüldüğünü ifade eden Erdoğan şunları söyledi: "2015 yılı özel sektör stoklarına baktığımızda orta ve uzun vadede kuru çay sıkıntısı yaşanacağı aşikardır. Borsa olarak bu sorunun farkında olduğumuzu ve önleminin alınması gerektiğini ilgililere ilettik. Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı'na, çay üretim bölgelerinde 300 metre ve yukarısındaki alanların çay tarımına açılması konusunda görüş bildirdik. Çayımızın organik üretime açılması ve kaliteli kuru çay üretiminin arttırılması amaçlanıyor. Bakanlık konuyla ilgili olarak Çaykur un yetkili olduğunu borsamıza ileti. Borsa ve Çaykur'un ortak çalışmasıyla 300 metre ve yukarısındaki alanların çay tarımına açılması çalışmalarının en kısa zamanda tamamlanmasını hedefliyoruz."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı