Öne Çıkanlar akif özkaldı vairo badem çeşidi ılısu barajı çiftçi yüksek planlama kurulu

Bu haber kez okundu.

Yerel tohum şenliğine İzmir Büyükşehir evsahipliği yaptı
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin evsahipliğini yaptığı “Yerel Tohum Şenliği”, tarıma gönül verenleri biraraya getirdi. Büyük ilgi gören tohum takası sayesinde, üretici köylülerle amatör tarımcılar arasında dostluk tohumları atıldı. Etkinliğe katılan Başkan Aziz Kocaoğlu, kaybolmakta olan yerel sebze ve meyve çeşitlerini koruyup gelecek kuşaklara aktarmayı görev bildiklerini söyledi.

Tarım üreticileriyle küçük bahçesinde meyve ve sebze yetiştiren İzmirliler, Tarihi Havagazı Fabrikası'nda düzenlenen şenlikte biraraya geldiİzmir Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle Karaot Tohum Derneği tarafından düzenlenen şenlik, ilginç görüntülere sahne oldu. Mahalli kıyafetleriyle yün eğiren kadınlar ve çömlek ustaları şenliğe ayrı bir renk katarken asıl ilgiyi, yerli ürünler ve yerel tohumlar gördü. Kendi bahçelerinde yerli tohumdan yetiştirdikleri ürünleri ve tohumları paylaşan vatandaşlar arasında oluşan dostluk bağları ise ayrıca dikkat çekti. Stantları gezerek üreticilerle sohbet eden Başkan Kocaoğlu, organik tarım başta olmak üzere sağlıklı ürün yetiştirilmesi ve tarım üretiminin desteklenmesi çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini söyledi. Kocaoğlu, “Küreselleşmenin ve büyük sermayenin etkisiyle her şey tek tip halini aldı ve gün geçtikçe yerel yok olmaya başladı. Gitgide gelenek ve göreneklerimizi, değerlerimizi, bizi biz yapan, farklılaştıran özelliklerimizi, yani kimliğimizi kaybediyoruz. Buna karşı mutlaka yereli, geleneklerimizi göreneklerimizi korumalıyız. Evde yaptığımız makarnadan bahçede organik olarak katkısız yetiştirdiğimiz ürünlere, el işlerine varıncaya kadar tüm yerel üretimi güçlendirip zenginleştirerek kırsalda kalkınmayı sağlamalıyız. Bu değerlerimizi, önemli bir ürün işkolu olarak kullanarak kırsal kalkınma yaratmalıyız. İzmir Büyükşehir Belediyesi, kırsalda hem hayvancılıkta hem tarımdaki projeleri destekliyor, desteklemeye devam edeceğiz.” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,