Öne Çıkanlar trakya eğitim tarım özel sektör teşvikleri ayçiçeği

Bu haber kez okundu.

Yılbaşı öncesi gıda denetimleri artırıldı
Yılbaşının yaklaşması ile gıda ürünlerindeki üretim-tüketim ve satış artarken bu durumu dikkate alan Bursa Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, tüketicilerin herhangi bir olumsuzluk yaşamaması için denetimlerini sıklaştırdı. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Çelik başkanlığında yapılan koordinasyon ve değerlendirme toplantısına alınacak önlemler ve yapılacak işlemler ele alındı.

Bursalıların yeni yıla huzurlu bir ortamda girmelerini sağlamak için denetimlerin artırıldığını belirten Ömer Çelik, "Bu günden itibaren başlayıp yılbaşı akşamı da dahil olmak üzere özellikle yoğun ilgi gören turizm merkezi Uludağ bölgesinde bulunan 4 ve 5 yıldızlı oteller, eğlence yerleri ve yeni yıl kutlama programı düzenleyen tüm işletmeler yürürlükte olan yönetmelikler çerçevesinde otel mutfakları, restoran alanları bar ve kafeterya gibi yoğun üretim ve tüketim alanları denetlenecek." dedi.

Bursa Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Çelik, “Alkollü içkilerde; yerli ürünlerde üretim izni, ithal ürünlerde ise ithalat izini kontrol edilecek ve bunlara ait orijinal ambalaj özellikleri kontrol edilecek. Şüphe duyulan ürünlerden numune alınacak ve Türk Gıda Kodeksine göre analizleri yapılacak. Bandrol okuma cihazı ile bandrol kontrolü yapılacak. Son kullanma tarihi geçmiş ve uygun koşullarda depolanmayan ürünlere imha edilmek üzere el konulacak.” şeklinde bilgi verdi.

Mutfaklarda gıda maddelerine ait depolama alanları, soğutma ve şoklama, hazırlama ve pişirme ile servis alanlarının sıkı bir şekilde kontrol edileceğini bildiren Çelik, “Ayrıca mutfak ve restoran bölümünde kullanılan malzemeler ve yardımcı ürünlerde yapılacak denetimde kullanılması uygun olmayan ürünler ve yasak ürünlere bakılacak. Özellikle mutfaklarda çabuk bozulabilen gıdalardan et, süt ve su ürünlerinin depolanma şartları gözden geçirilerek. Uygun şart ve ortamlarda depolanmayan tüm ürünler imha edilecek. Bunların dışında kalan diğer gıdaların tümünde üretim izinleri ve etiketleri kontrol edilerek, insan sağlığını tehdit edecek şekilde üretilen ve tüketime sunulan gıdalar için yasal işlem yapılacak. Kızartma yağlarının kontrolü yapılacak.” şeklinde devam etti.

İşletmelerde personele ait kişisel hijyen kriterlerine de dikkat edileceğini bildiren Ömer Çelik, personelin kıyafet, çalışma şartları ve yönetmeliklere aykırı çalıştırılmanın önüne geçileceğine vurgu yaptı.

Yapılacak denetimlerde aykırılık tespiti halinde işletmelere yasal işlem yapılacağına vurgu yapan il müdürü Ömer Çelik, herhangi bir olumsuzlukla karşılaşan tüketicilerin de ALO 174 Gıda Hattına ihbarda bulunmasını istedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi