Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi eğitim tarım mikado kayısı abelya ağacı fidanı

Bu haber kez okundu.

Yozgat’ta besiciler hayvanlarını meralarda otlatıyor
Yozgat’ta mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı nedeniyle besiciler hayvanlarını meralarda otlatarak yem ve samandan tasarruf sağlıyor.

Kış mevsiminin çetin geçtiği illerin başında gelen Yozgat’ta yazdan kalma günlerin yaşanması nedeniyle besiciler hayvanlarını meralarda otlatarak besliyor. Ali Yılmaz isimli besici eskiden bu aylarda kardan dolayı dışarı çıkamadıklarını belirterek mevsimlerin değiştiğini kışın kurak geçtiğini söyledi. Yılmaz, “Kış mevsiminin ortasındayız fakat kar yağışı olmaması sebebiyle meralarda hayvanlarımızı otlatıyoruz. 20-30 yıl önce bizim çocukluk dönemlerimizde kış mevsimi böyle değildi. Kardan kapıyı açamaz küreklerle kendimize yol açardık. Şimdi ise kar yağmıyor yağsa da çok az yağıyor ve aynı gün geri eriyor. Bizde hayvanlarımızı içeride ağılda tutmayarak böyle meralarda otlatıyoruz. Bu sayede yem ve samandan tasarruf etmiş oluyoruz.” dedi.

Yaşar Şahin de aynı ifadeleri kullanarak komşusu ile birlikte hayvanlarını yayılmaya çıkardıklarını belirterek, "Kar yağmaması nedeniyle açık olan mera alanlarında hayvanlarımızı otlatıyoruz. Kar düşünceye kadar da hayvanlarımızı böyle yaylım alanlarında otlatacağız.” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi