Öne Çıkanlar eğitim aa ayçiçeği zararlıları ayçiçeği yetiştiriciliği kefir

Bu haber kez okundu.

Zonguldak Devrek'te kalaycılık mesleği 2 ustayla yaşatılıyor
Zonguldak'ın Devrek ilçesinde kalaycılık mesleği son kalan 2 usta tarafından yaşatılmaya çalışılıyor.

Daha önce ilçede 12 esnafın icra ettiği geleneksel kalaycılık zanaatı, bitme noktasına gelmiş durumda. Bugün 2 esnaf olarak mesleği yaşatmaya çalıştıklarını belirten Macit Çekeneci(58), "Dedelerimden babalarımdan öğrendiğim bu mesleği ölünceye kadar sürdüreceğim. Kimse kalmasa da ben yaşatacağım. Hala köylerden kap kacağını kalaylatmak için gelenler oluyor." dedi.

42 yıldır kalaycılık mesleğini yaşatmaya çalışan Macit Çekeneci, ilçe ve köylerinde ikamet eden vatandaşların tencere, tava ve kap kacak gibi eşyaları maharetle kalaylıyor.

Halen kendilerine müracaat eden insanların bulunduğunu ifade eden Çekeneci, "Bu meslek dedelerimden kalma. Dedemden babama, babamdan da bana geçti. Ama çocuklar okudular, bu işle ilgilenmiyorlar. Sanırım benden sonra ilçede bu meslek bitecek. Eskiden kalaycılıkla geçinen 12 tane zanaatkar vardı. Şu anda koskoca ilçede sadece 2 kişi kaldık. Biz kapatırsak o da bitecek. Mesleğe yazık oluyor. Biz bu meslekte sebat ettik. Başka meslek yapmam" diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı