Öne Çıkanlar Lisanslı Depo Akpazar Beldesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sıcak çarpması AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş

Bu haber kez okundu.

Gübretaş, “model alanlarla“ bilinçli tarıma öncülük ediyor

İSTANBUL (AA) - Gübretaş, "model üretim alanları" projesiyle üreticiler için verim artışı örnekleri ortaya koymaya devam ediyor.

Gübretaş'tan yapılan açıklamaya göre, şirketin, Türkiye genelinde tarımsal verimliliği artırmak amacıyla özellikle son 15 yılda yoğun şekilde yürüttüğü bilinçli tarımı yaygınlaştırma faaliyetlerinde, üreticilere toprak analizi, bilinçli bitki besleme, bilinçli tarım teknikleri gibi konularda eğitimler ve tarımsal danışmanlık hizmetleri verilmeye devam ediliyor.

Salgın döneminde çiftçilerin ihtiyaç duyduğu her türlü kimyevi gübreyi kesintisiz şekilde temin eden Gübretaş, bir yandan da model üretim alanı gibi uygulamalarıyla çiftçilerin yanında olmayı sürdürdü.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Gübretaş Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, Gübretaş'ın üreticiler arasında doğru tekniklerin yaygınlaşmasına yönelik projeleriyle tarımsal bilinçlenmeye katkı sağladığını belirterek, "Şirket olarak kuruluşumuzdan beri koruduğumuz verimliliği artırma misyonu doğrultusunda, ürünlerimizle ve çiftçilere sunduğumuz hizmetlerle tarıma katma değer sağlıyoruz. Bu çerçevede uzman ziraat mühendislerimiz, Türkiye'nin dört bir yanında üreticilere ulaşarak farklı yöntem ve kanallarla ücretsiz tarımsal danışmanlık hizmeti vermeye devam ediyorlar. Bu çalışmalarla her zaman ve her yerde üreticinin yanında olmaktan mutluluk duyuyoruz." ifadelerini kullandı.

Gübretaş'ın, ülke tarımının gelişimi için sosyal fayda sorumluluğuyla hareket eden bir şirket olduğunu vurgulayan Yumaklı, "Sadece yenilikçi ürünler geliştirip bunları üreticilere ulaştırmakla yetinmiyoruz. Aynı zamanda farklı illerde önder üreticilerle yaptığımız iş birlikleriyle bilinçli tarım örnekleri ortaya koyarak yüksek verime ulaşmanın nasıl mümkün olabileceğini de gösteriyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

- "Üreticiler arasında bilinçli tarımın yaygınlaşmasını sağlıyoruz"

İbrahim Yumaklı, 2017'ye kadar her yıl 4-5 yerde yapılan model üretim alanı çalışmalarını son 3 yılda hızla arttırdıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Tarımda somut örnekler görmenin ve göstermenin etkili bir farkındalık sağladığına inanıyoruz. Son yıllarda üreticilerin bizzat arazide gözlemleyerek bilgi edinme yöntemine ilgisinin artması da bunu destekliyor. Bu nedenle model üretim alanı sayımızı yıldan yıla artırıyoruz. 2018 yılında ülkemizin 18 farklı yerinde kurduğumuz ve 2019'da sayısını 27'ye çıkardığımız Gübretaş model üretim alanlarını, salgına rağmen 2020 yılında ülkemizin 29 noktasına ilaveten KKTC'deki 2 yerle birlikte toplamda 31'e yükseltmiş olduk."

Geride kalan yılda mısırdan zeytine, fındıktan şeker pancarına Türkiye'de yaygın yetiştirilen toplam 16 farklı tarımsal ürün için model üretim alanları kurduklarını aktaran Yumaklı, salgının getirdiği zorluklara rağmen bu deneme arazilerinde yine üreticilerin yüzünü güldüren hasatlar gerçekleştirildiğini bildirdi.

Yumaklı, projenin süreçlerine ilişkin, "Belirlediğimiz kriterlere uygun olarak farklı illerde bazı üreticilerle ortaklaşa yürüttüğümüz bu çalışmaların tüm aşamaları, Gübretaş ziraat mühendisleri tarafından yakından takip ediliyor. Ekim öncesinden başlayıp hasada kadar devam eden süreçte arazideki bitkinin gelişimi her adımda ziraat mühendislerimiz, üreticiyi de bilgilendirerek aslında uygulamalı bir eğitim gerçekleştirmiş oluyor. Bu çalışmalar sayesinde üreticiler arasında bilinçli tarımın yaygınlaşmasını sağlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Bölgedeki önder üretici verim ortalamalarıyla kıyaslandığında bu yıl Siirt'teki Siirt fıstığında yüzde 49, Balıkesir'deki silajlık mısırda yüzde 52, Düzce'deki fındık hasadında yüzde 60, Yozgat'taki şeker pancarı uygulamasında yüzde 66 ve Mersin'deki zeytin model alanında ise yüzde 117 daha yüksek verim elde ettiklerini aktaran Yumaklı, şunları kaydetti:

"Türkiye verim ortalamalarıyla kıyaslandığında bu oranların da üzerine çıkılıyor. Ürüne, bölgeye ve seçilen arazinin toprak değerlerine göre farklı oranlara ulaşılsa da genel manada diğer faktörlerin de uygunluğu halinde bilinçli yöntemlerle tarımsal üretim yapıldığında, bir araziden en az ortalama yüzde 25-30 verim artışı sağlanabildiğini ve bu oranların bazen birkaç katına kadar çıktığını her yıl farklı noktalarda somut örneklerle ortaya koymaya devam ediyoruz."

Önceki yıllarda model alanların hasat zamanı bölgedeki çiftçilerin geniş katılımıyla yapılan tarla ve bahçe günü etkinliklerini salgın tedbirleri dolayısıyla yapmadıklarını belirten Yumaklı, 2020'de deneme arazilerinde gerçekleştirdikleri uygulama ve hasat süreçlerini gösteren filmler hazırladıklarını ve bunları dijital mecralarda yayınlayarak yapılan örnek uygulamaların sonuçlarını tüm üreticilerle paylaşmış olduklarını, bilinçli tarıma yönelik bu filmlerin yoğun ilgi gördüğünü bildirdi.

- "Verimle birlikte üretici gelirleri de artıyor"

Gübretaş Genel Müdürü Yumaklı, ulaşılan bu başarılı verim sonuçlarının, ülke tarımındaki büyüme potansiyelini göstermesi açısından önemli olduğunu vurguladı. Yumaklı, "Bilinçli tarımın yaygınlaşması halinde Türkiye genelinde tüm arazilerden optimum girdi kullanımıyla daha yüksek verim alınarak üretici gelirlerinin artırılabileceğini bu model uygulamalarla ortaya koyuyoruz. Verim ve kaliteyle birlikte üretici gelirlerinin artışı, tarımın ülke ekonomisine katkısını da yükseltecektir." ifadelerini kullandı.

Yumaklı, Gübretaş'ın 2021 yılıyla ilgili model alan planlamalarına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

"Model üretim alanları projesinde il ve ürün çeşitliliği sayımızı giderek artırmayı hedeflemekteyiz. Bu bağlamda sahadaki ziraat mühendislerimiz Isparta, Kayseri, Yalova, Iğdır, Şırnak, Kastamonu ve Afyon gibi daha önce model üretim alanı çalışması yapılmayan illeri de planlamaya dahil ederek başlıca tarımsal ürünlerin yanında sarımsak, havuç ve fıstık gibi farklı ürünler için de model alan hazırlıklarını sürdürüyor. Bu yıl en az 33 noktada model üretim alanı kurarak bu rol model verimlilik çalışmalarımızı artan tempoyla sürdürme niyetindeyiz."

Tarımın ve tarımsal öğretimin köklü bir geçmişe sahip olduğunu belirten Yumaklı, "İnsanlığın gıda ve beslenme ihtiyacının karşılanması açısından gün geçtikçe stratejik önemi artan tarım sektöründe, ülke olarak çok büyük bir potansiyele ve imkanlara sahibiz. 10 Ocak 1846'da İstanbul'da kurulan Halkalı Ziraat Mektebi, bu topraklarda tarımsal eğitime verilen önemi göstermektedir. Bu vesileyle ülkemizde tarımsal öğretimin başlamasının 175. yıl dönümünü kutlarken, özellikle salgın sürecinde de kesintisiz tarımsal üretim için fedakarca emek vermeyi sürdüren çiftçilerimize saygı ve minnetlerimizi sunuyoruz. Böyle değerli bir ailenin üyesi olmaktan gurur duyuyoruz." ifadelerini kullandı.
 

Anadolu Haber Ajansı

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.